Sport bez předsudků > A1 - SBP Prezentační den > Aktuálně > Máme za sebou 5 let činnosti

Máme za sebou 5 let činnosti

5.10.2018

Máme za sebou 5 let činnosti

Ragbyová akademie Yvese Perrota bilancuje

 

Těžký začátek, správný impuls

V květnu 2013 jsme se společně s Karlem Berounským a Robertem Šimákem (ano, oba jsou to tátové dnešních reprezentantů) vraceli z turnaje čtyř družstev hráčů do 17 let (kadeti), kde hrály reprezentace Nizozemí, Španělska, Švýcarska a České republiky, a byli jsme rozčarováni, v jakém stavu jsme převzali hráče, kteří by měli zanedlouho doplnit reprezentační řady týmu dospělých. Družstvo jsme sice převzali krátce před turnajem a odjížděli na něj s přesvědčením, že země druhého sledu v ragbyové Evropě nám snad tolik neutekly. Opak byl pravdou, hned první utkání bylo kruté, domácí tým nás porazil obrovským rozdílem 95:3 a i když druhé utkání se Švýcarskem bylo dlouho vyrovnané, závěrem se radoval soupeř.

Mohli jsme se utěšovat, že jsme měli možnost vybírat pouze ze 7  klubů a z necelých 40 hráčů dané kategorie, ale spíše nás zaráželo srovnání v přístupu a pojetí tréninkových metod, které nám prezentovali domácí Nizozemci, kteří již dva roky plnili program rodinné ragbyové akademie pod vedením novozélandského trenéra a dvou domácích specialistů.

Dodnes si pamatuji onu větu: Vaši kluci nejsou jiní, horší, než ti naši nebo Španělé, jen je musí správně vést a motivovat. My jsme podobnou situaci prožívali také a pak jsme se rozhodli, že společně s rodiči s tím něco uděláme.

To byl pro nás impuls, který vyvrcholil stanovením společného cíle, který i dnes vychází z památné věty nizozemského trenéra. Rozhodli jsme se, že budeme mladé hráče napříč Českou republikou podporovat, pokusit se jim ukazovat jiné tréninkové metody jiné, než na jaké byli zvyklí a hlavně je správně motivovat a podporovat.

 

Uherský Brod byl první!

A tak se začátkem července 2013 se v Uherském Brodě setkalo na 75 mladých ragbistů z celé České republiky, které pod metodickým vedením Yvese Perrota vedlo několik domácích trenérů, nadšenců. Tento tým doplnil tehdy v České republice působící anglický odborník Andy Chuter, jehož tréninkové metody nám přiblížily komplexní práci anglické ragbyové unie. První kemp byl doslova elektrizující a tak následovaly další ročníky letních, ale pak i podzimních, zimních a jarních kempů.

Během let bylo zajímavé pozorovat, že až 75% účastníků našich akcí jsou pravidelní účastníci, které jak vyplynulo z mnoha společných besed a diskuzí, práce našich lektorů, ale také animátorů či fyzioterapeutů obohatila a přispěla ke skutečnosti, že jich spousta v sobě našla ten správný motor, jak se ragby věnovat naplno. Jsme rádi, že mnoho těchto hráčů prošlo mládežnickými kategoriemi a nyní je vídáme v družstvech dospělých nebo dokonce v reprezentaci.

 

Dospěli jsme k poznání

My jsme totiž v průběhu naší činnosti dospěli k poznání, že ze všeho nejdůležitější je vychovávat slušné a zdravě sebevědomé osobnosti, protože to je pro ragby do budoucna to nejdůležitější.

 

Mezinárodní spolupráce

Během roku 2014 jsme díky Yvesově aktivitě byli osloveni sportovní akademií z francouzského Maconu, zda bychom se nechtěli zapojit do jejich mezinárodního programu francouzské federace o výchově mladých hráčů. Spolupráce spočívá v tom, že každým rokem doporučíme do Maconu několik hráčů ve věku od 16 do 18 let a oni si následně po sportovních testech vyberou některé kandidáty do jejich akademie alias centra formace, které je oproti naší akademii rozdílné tím, že jde o propojení denního studia ve škole, učilišti, gymnáziu, studia francouzštiny a profesionálně vedeného denního sportovního programu. To celé v plné režii z francouzské strany. Jasně si vybavuji, jak na první výběr odjíždělo 6 hráčů: Hubert Dřímal, Matěj Křížek ze Sparty, Martin Cimprich ze Říčan, František Balák z Tatry, Lukáš Plocar z Ostravy a David Šenk z Vyškova, z pražských Petřin do Francie na sportovní testy a jakou jsem prožíval obavu z toho, že kluci nebudou dost dobří, protože každým rokem vybírají pouze 20 hráčů z celkového počtu okolo 400 hráčů, byl jsem tehdy strašně nervózní. O to víc mne potěšil telefonát Yvese, který mi sděloval, že Francouzi jsou z našich, českých kluků, tzv. úplně na větvi, a že chtějí celkem 4 hráče! Tehdy jsem si pomyslel, že to s tím naším ragby by nemuselo být až takové špatné a že se rozhodně blýská na lepší časy.

 

První Francouzi

Do Maconu úplně poprvé odjeli v polovině srpna dva naši zástupci – František Balák a Lukáš Plocar, zbylí dva vybraní upřednostnili české vzdělání a maturitu. Ten první rok byl pro ně, ale i pro nás velkou zkušeností, Yves se téměř nezastavil na cestě mezi domovem a Maconem, nás čekala spousta vyřizování a telefonátů, ale satisfakcí nám bylo, že Macon se rozhodl, že si oba chlapce ponechá i na další sezónu a ať přijedou další, a jejich zástupce se byl také podívat, jak to vlastně u nás v Čechách děláme. Pozvali si opět další šestici a do programu se zapojili další tři mladí hráči – Albert Froněk z Říčan, David Bureš z Dragonu Brno a Michal Neužil z Tatry Smíchov. Tentokráte však měli zejména Albert a David cestu ztíženou nepředvídatelnou situací, že je nechtěly uvolnit jejich mateřské kluby. Rodiny obou hráčů, by o tom mohli i dnes vyprávět. Že je zahraniční zkušenost tím nejlepším životním zážitkem u každého mladého člověka nám všem byla skutečnost, že po roce se z Maconu vrátil František Balák, který tam odcházel jako rozjívený mladík a najednou se vrátil svaly oblepený a o poznání hlubším hlasem obdařený mladý muž, který nám potřásl pravicí a sebevědomě prohlásil, Francie byla ta nejlepší škola života, jsem rád, že jste mi ji a klub umožnili, za ním stáli zkoprnění rodiče, protože jim krátce předtím oznámil, že půjde studovat práva.

 

Olomouc a letní akce

Hanácká metropole je pro naše letní akce doslova Mekkou, je 2 hodiny vlakem od Prahy, moravští účastníci se do ní dostanou za slabou hodinku, k dispozici zde máme po všechna roční období široké možnosti sportovního zázemí a podpora místního klubu a vyžití od několika travnatých hřišť, po hřiště umělým trávníkem, atletickou posilovnu a zastřešenou a halu. Koupaliště a spousty míst kam se dá jezdit na kole ve volném čase. Dalším důvodem proč jsme v Olomouci je osoba manažera Pavla Čecha, pro kterého snad neexistuje úkol, který by se nedal vyřešit. Proto není divu, že se zde každým rokem v létě vedle Yvese Perrota vystřídá několik ragbyových zahraničních veličin let minulých, Craig Hamilton ze Skotska, Lenny Woodard z Walesu či letos nově Jacques Fick a Hein Kriek z Jižní Afriky. Zahraniční hráči a trenéři nás všechny obohacují a my máme možnost tak posléze přistupovat k řešení situací jinak než jsme byli zvyklí.

 

O ragby je mimořádný zájem

Mezitím se naše akce a kempy staly natolik populární, že muselo dojít k rozdělení na dvě věkově stejné skupiny, respektive do 15 ti a nad 15 let a tak tomu je až dodnes.

Letošní letní kempy absolvoval rekordní počet hráčů, ale i trenérů zejména z nově vzniklých klubů, kteří mají zájem se dozvídat způsob naší práce a posléze jej v určitém množství aplikovat na svoje mladé hráče ve svých oddílech. Mne nejvíce potěšilo, že hráči, kteří s námi prošli minulé období, se do akademie zapojili jako dobrovolní lektoři a trenéři, což osobně považuji za největší přínos pro České ragby.

Práce s mladými lidmi je náročná, ale je také zavazující, neboť často jste pro ně vzorem, i když si to neuvědomujete, často je ovlivňujete víc, než si myslíte a docela často ovlivníte více ty, kterým se věnujte méně, než jiným. Tato práce je však také pro trenéra možností kde se doslova nabíjí elánem a pozitivní energií, neboť obojí má dětství a mládí nekonečný nadbytek.

 

Poděkování

Chtěl bych poděkovat všem trenérům, dobrovolníkům, rodičům, partnerům a podporovatelům, za důvěru, kterou do nás vložili, budeme se ji i v dalších letech snažit ji nezklamat.

 

Karel Ševčík, Yves Perrot, Robert Šimák, Karel Berounský a jediný český hráč, který kdy hrál za výběr světa a Barbarians, náš Ambassador - Jan Macháček

 

Stručný souhrn

V současné době působí ve Francii 7 mladých českých ragbistů:

ASC Macon

U23 – Lukáš Plocar – TJ Sokol Mariánské Hory – Ostrava

U23/ U19 – David Bureš – Dragon Brno

U18 – Matyáš Rosecký – Říčany/ Tatra Smíchov

U18 – Erik Ullman – Dragon Brno

U18 – Vít Mališ – TJ Sokol Mariánské Hory – Ostrava

AS Roanne

U18 - Jan Selig – TJ Sokol Mariánské Hory

 

Co nás moc těší!

Z Maconu byl pro sezonu 2018 – 2019, vybrán do GRENOBLE - Centra formace (nováček nejvyšší francouzské soutěže) PRO D1 - Vojtěch Vomáčka – Sparta Praha.

 

V reprezentačním výběru České republiky a ve vrcholovém středisku naší reprezentace DUKLA jsou zařazeni hráči, kteří se v minulosti účastnili našich akcí:

Marek Šimák, Daniel Starka, Lukáš Chytil, Matouš Hodek, Michael Neužil, Albert Froněk, Martin Cimprich, Dan Rygl, František Ševčík.

Všem těmto ragbistům držíme palce do nové sezóny a jsme na ně moc pyšní neboť i oni jsou součástí našeho společného snu o postupu českého ragby na Mistrovství světa v ragby v roce 2023, které se bude konat právě ve Francii.

 

 

 

 

 

 

Ragbyová akademie Yvese Perrota bilancuje

 

Těžký začátek, správný impuls

V květnu 2013 jsme se společně s Karlem Berounským a Robertem Šimákem (ano, oba jsou to tátové dnešních reprezentantů) vraceli z turnaje čtyř družstev hráčů do 17 let (kadeti), kde hrály reprezentace Nizozemí, Španělska, Švýcarska a České republiky, a byli jsme rozčarováni, v jakém stavu jsme převzali hráče, kteří by měli zanedlouho doplnit reprezentační řady týmu dospělých. Družstvo jsme sice převzali krátce před turnajem a odjížděli na něj s přesvědčením, že země druhého sledu v ragbyové Evropě nám snad tolik neutekly. Opak byl pravdou, hned první utkání bylo kruté, domácí tým nás porazil obrovským rozdílem 95:3 a i když druhé utkání se Švýcarskem bylo dlouho vyrovnané, závěrem se radoval soupeř.

Mohli jsme se utěšovat, že jsme měli možnost vybírat pouze ze 7  klubů a z necelých 40 hráčů dané kategorie, ale spíše nás zaráželo srovnání v přístupu a pojetí tréninkových metod, které nám prezentovali domácí Nizozemci, kteří již dva roky plnili program rodinné ragbyové akademie pod vedením novozélandského trenéra a dvou domácích specialistů.

Dodnes si pamatuji onu větu: Vaši kluci nejsou jiní, horší, než ti naši nebo Španělé, jen je musí správně vést a motivovat. My jsme podobnou situaci prožívali také a pak jsme se rozhodli, že společně s rodiči s tím něco uděláme.

To byl pro nás impuls, který vyvrcholil stanovením společného cíle, který i dnes vychází z památné věty nizozemského trenéra. Rozhodli jsme se, že budeme mladé hráče napříč Českou republikou podporovat, pokusit se jim ukazovat jiné tréninkové metody jiné, než na jaké byli zvyklí a hlavně je správně motivovat a podporovat.

 

Uherský Brod byl první!

A tak se začátkem července 2013 se v Uherském Brodě setkalo na 75 mladých ragbistů z celé České republiky, které pod metodickým vedením Yvese Perrota vedlo několik domácích trenérů, nadšenců. Tento tým doplnil tehdy v České republice působící anglický odborník Andy Chuter, jehož tréninkové metody nám přiblížily komplexní práci anglické ragbyové unie. První kemp byl doslova elektrizující a tak následovaly další ročníky letních, ale pak i podzimních, zimních a jarních kempů.

Během let bylo zajímavé pozorovat, že až 75% účastníků našich akcí jsou pravidelní účastníci, které jak vyplynulo z mnoha společných besed a diskuzí, práce našich lektorů, ale také animátorů či fyzioterapeutů obohatila a přispěla ke skutečnosti, že jich spousta v sobě našla ten správný motor, jak se ragby věnovat naplno. Jsme rádi, že mnoho těchto hráčů prošlo mládežnickými kategoriemi a nyní je vídáme v družstvech dospělých nebo dokonce v reprezentaci.

 

Dospěli jsme k poznání

My jsme totiž v průběhu naší činnosti dospěli k poznání, že ze všeho nejdůležitější je vychovávat slušné a zdravě sebevědomé osobnosti, protože to je pro ragby do budoucna to nejdůležitější.

 

Mezinárodní spolupráce

Během roku 2014 jsme díky Yvesově aktivitě byli osloveni sportovní akademií z francouzského Maconu, zda bychom se nechtěli zapojit do jejich mezinárodního programu francouzské federace o výchově mladých hráčů. Spolupráce spočívá v tom, že každým rokem doporučíme do Maconu několik hráčů ve věku od 16 do 18 let a oni si následně po sportovních testech vyberou některé kandidáty do jejich akademie alias centra formace, které je oproti naší akademii rozdílné tím, že jde o propojení denního studia ve škole, učilišti, gymnáziu, studia francouzštiny a profesionálně vedeného denního sportovního programu. To celé v plné režii z francouzské strany. Jasně si vybavuji, jak na první výběr odjíždělo 6 hráčů: Hubert Dřímal, Matěj Křížek ze Sparty, Martin Cimprich ze Říčan, František Balák z Tatry, Lukáš Plocar z Ostravy a David Šenk z Vyškova, z pražských Petřin do Francie na sportovní testy a jakou jsem prožíval obavu z toho, že kluci nebudou dost dobří, protože každým rokem vybírají pouze 20 hráčů z celkového počtu okolo 400 hráčů, byl jsem tehdy strašně nervózní. O to víc mne potěšil telefonát Yvese, který mi sděloval, že Francouzi jsou z našich, českých kluků, tzv. úplně na větvi, a že chtějí celkem 4 hráče! Tehdy jsem si pomyslel, že to s tím naším ragby by nemuselo být až takové špatné a že se rozhodně blýská na lepší časy.

 

První Francouzi

Do Maconu úplně poprvé odjeli v polovině srpna dva naši zástupci – František Balák a Lukáš Plocar, zbylí dva vybraní upřednostnili české vzdělání a maturitu. Ten první rok byl pro ně, ale i pro nás velkou zkušeností, Yves se téměř nezastavil na cestě mezi domovem a Maconem, nás čekala spousta vyřizování a telefonátů, ale satisfakcí nám bylo, že Macon se rozhodl, že si oba chlapce ponechá i na další sezónu a ať přijedou další, a jejich zástupce se byl také podívat, jak to vlastně u nás v Čechách děláme. Pozvali si opět další šestici a do programu se zapojili další tři mladí hráči – Albert Froněk z Říčan, David Bureš z Dragonu Brno a Michal Neužil z Tatry Smíchov. Tentokráte však měli zejména Albert a David cestu ztíženou nepředvídatelnou situací, že je nechtěly uvolnit jejich mateřské kluby. Rodiny obou hráčů, by o tom mohli i dnes vyprávět. Že je zahraniční zkušenost tím nejlepším životním zážitkem u každého mladého člověka nám všem byla skutečnost, že po roce se z Maconu vrátil František Balák, který tam odcházel jako rozjívený mladík a najednou se vrátil svaly oblepený a o poznání hlubším hlasem obdařený mladý muž, který nám potřásl pravicí a sebevědomě prohlásil, Francie byla ta nejlepší škola života, jsem rád, že jste mi ji a klub umožnili, za ním stáli zkoprnění rodiče, protože jim krátce předtím oznámil, že půjde studovat práva.

 

Olomouc a letní akce

Hanácká metropole je pro naše letní akce doslova Mekkou, je 2 hodiny vlakem od Prahy, moravští účastníci se do ní dostanou za slabou hodinku, k dispozici zde máme po všechna roční období široké možnosti sportovního zázemí a podpora místního klubu a vyžití od několika travnatých hřišť, po hřiště umělým trávníkem, atletickou posilovnu a zastřešenou a halu. Koupaliště a spousty míst kam se dá jezdit na kole ve volném čase. Dalším důvodem proč jsme v Olomouci je osoba manažera Pavla Čecha, pro kterého snad neexistuje úkol, který by se nedal vyřešit. Proto není divu, že se zde každým rokem v létě vedle Yvese Perrota vystřídá několik ragbyových zahraničních veličin let minulých, Craig Hamilton ze Skotska, Lenny Woodard z Walesu či letos nově Jacques Fick a Hein Kriek z Jižní Afriky. Zahraniční hráči a trenéři nás všechny obohacují a my máme možnost tak posléze přistupovat k řešení situací jinak než jsme byli zvyklí.

 

O ragby je mimořádný zájem

Mezitím se naše akce a kempy staly natolik populární, že muselo dojít k rozdělení na dvě věkově stejné skupiny, respektive do 15 ti a nad 15 let a tak tomu je až dodnes.

Letošní letní kempy absolvoval rekordní počet hráčů, ale i trenérů zejména z nově vzniklých klubů, kteří mají zájem se dozvídat způsob naší práce a posléze jej v určitém množství aplikovat na svoje mladé hráče ve svých oddílech. Mne nejvíce potěšilo, že hráči, kteří s námi prošli minulé období, se do akademie zapojili jako dobrovolní lektoři a trenéři, což osobně považuji za největší přínos pro České ragby.

Práce s mladými lidmi je náročná, ale je také zavazující, neboť často jste pro ně vzorem, i když si to neuvědomujete, často je ovlivňujete víc, než si myslíte a docela často ovlivníte více ty, kterým se věnujte méně, než jiným. Tato práce je však také pro trenéra možností kde se doslova nabíjí elánem a pozitivní energií, neboť obojí má dětství a mládí nekonečný nadbytek.

 

Poděkování

Chtěl bych poděkovat všem trenérům, dobrovolníkům, rodičům, partnerům a podporovatelům, za důvěru, kterou do nás vložili, budeme se ji i v dalších letech snažit ji nezklamat.

 

Karel Ševčík, Yves Perrot, Robert Šimák, Karel Berounský a jediný český hráč, který kdy hrál za výběr světa a Barbarians, náš Ambassador - Jan Macháček

 

Stručný souhrn

V současné době působí ve Francii 7 mladých českých ragbistů:

ASC Macon

U23 – Lukáš Plocar – TJ Sokol Mariánské Hory – Ostrava

U23/ U19 – David Bureš – Dragon Brno

U18 – Matyáš Rosecký – Říčany/ Tatra Smíchov

U18 – Erik Ullman – Dragon Brno

U18 – Vít Mališ – TJ Sokol Mariánské Hory – Ostrava

AS Roanne

U18 - Jan Selig – TJ Sokol Mariánské Hory

 

Co nás moc těší!

Z Maconu byl pro sezonu 2018 – 2019, vybrán do GRENOBLE - Centra formace (nováček nejvyšší francouzské soutěže) PRO D1 - Vojtěch Vomáčka – Sparta Praha.

 

V reprezentačním výběru České republiky a ve vrcholovém středisku naší reprezentace DUKLA jsou zařazeni hráči, kteří se v minulosti účastnili našich akcí:

Marek Šimák, Daniel Starka, Lukáš Chytil, Matouš Hodek, Michael Neužil, Albert Froněk, Martin Cimprich, Dan Rygl, František Ševčík.

Všem těmto ragbistům držíme palce do nové sezóny a jsme na ně moc pyšní neboť i oni jsou součástí našeho společného snu o postupu českého ragby na Mistrovství světa v ragby v roce 2023, které se bude konat právě ve Francii.

 

 

 

 

 

 

Loading...

Aktuálně

Stáhněte si brožuru k 15. výročí

 

Generální partner

České ragby podporuje

 

Diamantový partner

    

Zlatý partner

    

Mediální partner

Oficiální dopravce

Hlavní partner 

    

Partner sportovního vybavení

Stříbrný partner 

Partner regenerace

 

Partner ubytování

 

Partneři

                

Organizátor  

  
Loading...

Aktuálně

Stáhněte si brožuru k 15. výročí

 

Generální partner

České ragby podporuje

 

Diamantový partner

    

Zlatý partner

    

Mediální partner

Oficiální dopravce

Hlavní partner 

    

Partner sportovního vybavení

Stříbrný partner 

Partner regenerace

 

Partner ubytování

 

Partneři

                

Organizátor