Velký sportovní den – 14. červen – Praha 5

Program je určen pro neregistrované zájemce z řad dětí o sportovní pohybové aktivity, kteří mají chuť si zasoutěžit

Jedná se o sportovní a zábavně soutěžní program. Je určen dětem I. stupně základních škol, které si v průběhu akce mohou zasoutěžit a porovnat své dovednosti. Tradice Velkého sportovního dne sahá do roku 2008, kdy se nám během osmi dnů podařilo dostat ze základních škol Prahy, Ostravy, Brna, Liberce, Zlína, Olomouce a Vyškova na sportoviště přes 10. 000 dětí. Sami posuďte: během jednoho dne si mohly děti zazávodit v plavání, poté přeběhnout na atletické disciplíny a nakonec se zúčastnit ragbyového nebo basketbalového turnaje.  

Současný program již takové ambice nemá. Dříve bylo cílem ukázat nejen městským a krajským zastupitelům, ale i samotným zástupcům sportovních klubů, že mladá generace má o sportovní a pohybové aktivity zájem, stačí je pouze správně nabídnout a podpořit jejich snahu.

Velké věci často začínají u malého stolu

Na začátku bylo pouhé nadšení a zkušenost s podobným programem z Francie

Dnešní programové dny jsou zaměřeny tak, aby byl každý účastník neustále v pohybu, postupně přecházel od individuálních disciplín (běhy na různé vzdálenosti, skoky, hody raketkou na vzdálenost) do kolektivně řízených turnajů (bezkontaktním ragby, fotbal). Samotní účastníci si mohou měnit složení vlastních družstev podle jednotlivých sportů, kterých se chtějí účastnit. Je pro nás důležité, aby byli neustále v aktivním pohybu. S tím jim pomáhají i naši lektoři/ trenéři, kteří dětem nahrazují trenéry jejich družstev a také jim soutěže soudcují jako rozhodčí. Především jsou s nimi ale ve chvílích, kdy děti prožívají emoce, ať již ty radostné po výhře nebo i ty po porážce, kdy se jim zrovna nedaří. 

Programové dny organizujeme převážně na konci nebo na začátku školního roku. Jsou otevřené všem zájemcům I. stupně základních škol, kteří se často rekrutují z účastníků našich dalších programů (Najdi svůj sport a Škola + Ragby + Zábava), kdy si děti prostě chtějí zasoutěžit.

Co nás na tom baví?

Vidět to pravé dětské nadšení, jak děti překonávají sami sebe, jak běhají, střílejí góly, pokládají pětky a jsou plné nadšení, které z nich přímo tryská. 

Karel Ševčík